Opodatkowanie najmu krótkoterminowego

Jak podaje gazeta Rzeczpospolita  ( https://www.rp.pl/Podatki/302069929-Fiskus-chce-wyzszego-PIT-od-wynajmujacych-mieszkania.html#ap-1 )

 Fiskus chcewyzszego PIT od osób indywidualnie wynajmujacych mieszkania.

Wyższy podatek dla wynajmujących mieszkania. Nowe interpretacje fiskusa

Urzędy skarbowe nie zgadzają się w niektórych przypadkach na rozliczanie zysków z najmu prostym i niskim ryczałtem (8,5 proc. podatku). Tych, którzy wynajmują mieszkania na krótko np. turystom, fiskus traktuje jak przedsiębiorców i każe rozliczać się według zwykłej skali podatkowej 18 lub 32 proc.

Pokazuje to przykładowo interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Jak informuje "Rzeczpospolita" w tym przypadku właściciel wynajmuje jedno mieszkanie i płaci ryczałt. Lokator zamierza wyprowadzić się w czerwcu. Przez wakacje właściciel chciał udostępniać mieszkanie turystom, a od września znowu wynająć je na dłuższy okres. Według skarbówki musi rozliczać się jak przedsiębiorca. Wynajem na krótkie pobyty (czyli taki, jak w wakacje) jest bowiem działalnością gospodarczą.To szereg cyklicznych, powtarzalnych, zorganizowanych czynności, podejmowanych w celach zarobkowych (interpretacja nr 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).


Wcześniej urzędnicy skarbówki byli bardziej łaskawi - często zgadzali się na opodatkowanie 8,5-proc. ryczałtem, potwierdzając, że działalności gospodarczej nie prowadzi nawet ten, kto wynajmuje kilka mieszkań. Teraz wprowadzają nowe kryterium -  długość trwania wynajmu.

Taka jest też np. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, która uznała, że przedsiębiorcą jest podatnik, który wynajmuje jedno mieszkanie za pośrednictwem portalu booking.com. Udostępnianie lokalu na krótkie okresy nie może bowiem uznać za najem prywatny

Zmiana podejścia fiskusa to duży problem dla osób, które kierując się wcześniejszymi informacjami, decydowały się na ryczałtowy podatek – mówi Grzegorz Gębka. – W tej sprawie składa się w urzędzie oświadczenie, skarbówka go jednak od razu nie weryfikuje. Dopiero podczas kontroli może się okazać, że właściciel mieszkania nie miał prawa do ryczałtu, bo wynajmował je na kilka dni.

– Jeśli skarbówka uzna, że wynajmujący prowadził działalność gospodarczą, będzie musiał naliczyć podatek według skali. Jest to 18 albo 32 proc. w zależności od wysokości dochodów (także innych, np. z pracy, bo na skali się wszystkie sumuje) – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax. – Z reguły skończy się to koniecznością zapłaty zaległości i odsetek za zwłokę.

Zgłoś się do nas, uwolnimy cie od wszystkich problemów związanych z wynajmemkrótkoterminowym , z nami podpiszesz stałą umowę wynajmu na rok lub kilka lat , my zajmiemy sie zoptymalizowaniem przychodow z wynajmu zarowno krotkoterminowego dla turystów jak i dlugoterminowego dla klientow korporacyjnych .

Doradzimy jak i gdzie inwestowac w nieruchomości przeznaczone pod wynajmekrótkoterminowy, jak korzystnie rozliczyc wynajem. Jak przygotowac mieszkanie pod wynajem krotkoterminowy.