TrasaTurystyczna I - Stare Miasto – Serce Warszawy (1,8 km)

STARE MIASTO

Historyczne centrum i najstarsza część miasta, a jednocześnie salon kulturalny stolicy. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami.

Podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji.

                                                                                                                                   

1.     Zamek Królewski – Plac Zamkowy – Kolumna Zygmunta III Wazy

     Zbudowany w XV wieku był rezydencją książąt mazowieckich. Z chwilą przeniesienia stolicy z Krakowa w 1596, stał się siedzibą króla oraz władz. Był wielokrotnie przebudowywany, a podczas II wojny światowej zburzony. Odbudowano go w latach 1971-1988 wykorzystując ocalałe fragmenty.

Dziś charakterystyczna bryła Zamku z wieżą zegarową (z której codziennie o godz. 11.15 odgrywany jest hejnał) otwiera drogę na Starówkę. Atrakcjami Muzeum są dwa oryginalne obrazy Rembrandta („Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”) oraz prace Bernarda Bellotta zw. Canaletto, nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrazy Canaletta były bezcenną pomocą przy powojennej odbudowie miasta. Od strony Wisły znajdują się, oddane po gruntownej renowacji, Arkady Kubickiego, które wspierały skarpę z Zamkiem nadając zarazem monumentalny kształt ogrodowej elewacji.

Kolumna Zygmunta III Wazy.     Najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony był w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który w 1596 roku przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. Trzymana w prawej dłoni szabla symbolizuje jego dzielność, a krzyż w lewej – nieustanną gotowość do walki ze złem. Według legendy opuszczenie przez króla szabli  ku dołowi zwiastować będzie miastu zbliżającą się klęskę.

2.     Góra “Gnojna” Punkt Widokowy  na Wisłę i panoramę prawobrzeżnej strony miasta

Na górę do około 1774 r. wywożono z miasta wszelkie nieczystości. Skarpa pełniła funkcję wysypiska śmieci przez około 400 lat, do czasu, gdy osiągnęła krytyczną wielkość, omal nie przewracając okolicznych zabudowań. Mocno dawał się również we znaki fetor unoszący się znad wysypiska oraz stada zamieszkujących je szczurów. Po zamknięciu stok został obłożony ziemią.Obecnie punkt widokowy.

3.     Rynek Starego Miasta

Założony na przełomie XIII i XIV wieku Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta był niegdyś głównym placem Warszawy – organizowano tutaj uroczystości, jarmarki a także wykonywano wyroki na skazańcach. Od czasu założenia miasta ma tę samą formę. Centralną część Rynku zajmował ratusz, który rozebrano w 1817 roku. Zniszczone doszczętnie w 1944 roku kamienice zrekonstruowano, przywracając im wygląd z pierwszej połowy XVII i z XVIII wieku.

Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawa. Rynek Starego Miasta 28/42.

Ekspozycja prezentuje dzieje stolicy od zarania dziejów po czasy współczesne.W muzealnym kinie można obejrzeć dokumentalny film o Warszawie 1939-1945, prezentowany od wtorku do soboty o godz. 12.00

4.     Barbakan. Został wzniesiony ok. 1548 r. w pasie warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Wraz z pobliską Bramą Łazienną i Basztą Prochową stworzył tzw. Bramę Zakroczymską.

5.     Nowe Miasto.

Oficjalnie zostało wydzielone ze Starej Warszawy jako jej strefa podmiejska aktem z 1408 roku.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Muzeum polskiej dwukrotnej noblistkiznajduje się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której, w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie.

Pałac Krasińskich. Ogród Krasińskich. Zwany także Pałacem Rzeczypospolitej jest typowo barokową rezydencją, zbudowaną w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana D. Krasińskiego, według projektu Tylmana z Gameren. Obecnie mieszczą się tutaj zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.  Przy pałacu znajduje się Ogród Krasińskich. Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in.: miłorząb dwuklapowy, skrzydłorzech kaukaski, orzech czarny i leszczyna turecka. Oprócz roślin w zachodniej części parku, od strony dawnej ulicy Nalewki, obecnie znajduje się zachowana częściowo barokowa brama i fragment ogrodzenia.

Pomnik Powstańców Warszawskich. Wybudowany w 1989 roku monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego zlokalizowany na wschodniej stronie placu Krasińskich w Warszawie.Budowę pomnika poprzedziła zbiórka pieniędzy i surowców potrzebnych do jego wykonania. Pomnik tworzą postacie powstańców. Część z nich wchodzi do kanału (nawiązanie do ewakuacji Starówki), a część wybiega spod wielkiego pylonu

 

Restauracje, punkty gastronomiczne na trasie

 

           

Bazyliszek

Rynek Starego Miasta 1/3

Barbakan

ul. Freta 1

Bistro Warszawa

Rynek Starego Miasta 1/3

Boruta

ul. Freta 38

Cafe Zamek

pl. Zamkowy 4

Gospoda pod Kogutem

ul. Freta 4

Celibar

ul. Świętojańska 27/29

Fret@Porter

ul. Freta 37

Pasieka

ul. Freta 7/9

 

 

Pod Herbami

ul. Piwna 21 /2

Pod Samsonem

ul. Freta 3/5

Podwale-Kompania Piwna

ul. Podwale 25

Przy Zamku

pl. Zamkowy 15/19

U Barssa

Rynek Starego Miasta 14

U Fukiera

Rynek Starego Miasta 27

Zapiecek

ul. Piwna 34/36