Trasa Turystyczna II Królewskim Szlakiem (2,8 km)

1.      Trakt Krakowskie Przedmieście

Jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Śródmieściu Warszawy, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego. Przedmieścia przy Bramie Krakowskiej zaczęły się tworzyć już w XIV wieku, natomiast przy nich w 1454 roku powstał kościół bernardynów. Wówczas teren przed murami zaczęto nazywać placem Bernardyńskim.

Tak zwany plac Bernardyński (lub Bernardyńskie Przedmieście) był wcześniej nazywany Czerskim Przedmieściem, a potem Krakowskim Przedmieściem, gdyż był początkiem traktu łączącego Warszawę pierwotnie z Czerskiem, a następnie z Krakowem. Droga ta stała się też świetnym miejscem do budowy reprezentacyjnych pałaców magnaterii oraz

rodziny królewskiej, było też znakomitym miejscem triumfalnych wjazdów do miasta. Obecnie jedna z najbardziej ładnych ulic Warszawy, która ma charakter szerokiego deptaka z licznymi kawiarniami i restauracjami.

Pałac Prezydencki. Nazywany również: Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich i Namiestnikowskim. Od 1993 r. jest rezydencją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pałac Prezydencki jest najokazalszym gmachem przy Krakowskim Przedmieściu i jednocześnie największym ze wszystkich warszawskich pałaców. Projektantem pałacu był Constantino Tencalla – ówczesny nadworny architekt króla Władysława IV, autor m.in. Kolumny Zygmunta. W 1674 r. pałac przeszedł w ręce Radziwiłłów. Za Radziwiłłów pałac był częstym miejscem zgromadzeń publicznych, uczt i balów.

Kościół Świętego Krzyża – serce Fryderyka Chopina. Kościół zbudowano w końcu XVII w. wg projektu Józefa Belottiego. Jako kościół parafialny rodziny Chopinów, w drugim filarze po lewej stronie nawy głównej przechowuje urnę z sercem kompozytora. Zgodnie z życzeniem Fryderyka przywiozła je do ojczyzny jego siostra Ludwika.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie. Pomnik dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, wykonany w 1822. 2,8-metrowa rzeźba z brązu przedstawia siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni. Wierne kopie tego pomnika znajdują się w Montrealu i Chicago.

Centrum Nauki Kopernik. Centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Wielka atrakcja zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym. W jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie można zobaczyć filmy związane z niebem i kosmosem, przyrodnicze oraz poświęcone teorii ewolucji.

Muzeum Fryderyka Chopina. Mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich, stojącym na skarpie wiślanej. W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie. Obejmuje ona autografy, notatki, listy, rękopisy dzieł oraz przedmioty należące niegdyś do kompozytora, fortepian i rzeczy osobiste.Cennymi i wzruszającymi eksponatami są dwie maski pośmiertne i odlew ręki kompozytora. Nowo otwarte muzeum w wyremontowanym Zamku Ostrogskich jest najnowocześniejszym muzeum biograficznym w Europie. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany - świat realny spotyka się tu z wirtualnym. Kartą wstępu do tego magicznego świata jest elektroniczny bilet. Posługując się nim można wysłuchać komentarzy w kilku językach oraz posłuchać muzyki. Czynne: wtorek-niedziela 11.00-20.00

Nowy Świat. Jedna z najbardziej znanych warszawskich ulic, część historycznego Traktu Królewskiego. Kiedyś potocznie nazywany Nowikiem. W 1994 Trakt Królewski w Warszawie wraz z historycznym zespołem miasta i Wilanowem został uznany za pomnik historii.

Muzeum Wojska Polskiego. Jedyne Muzeum w Polsce, w którym można zapoznać się z historią Wojska Polskiego od jego początków przypadających na wiek X do końca II wojny światowej. Jest również największą instytucją historyczno-wojskową w kraju, ze względu na ogromny zbiór dzieł sztuki i mnogość zbiorów militarnych oraz specjalistyczny księgozbiór. Godziny otwarcia:śr. 10.00-17.00, czw.-niedz. 10.00-16.00.

Muzeum Narodowe. Godziny otwarcia Wtorek-Niedziela: 10.00–18.00 Czwartek: 10.00–21.00(kasa czynna do 17.15 / 20.15) muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie[1], narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie. Muzeum Narodowe w Warszawie gromadzi zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, a także galerię malarstwa obcego (włoskie, francuskie, holenderskie, niemieckie i rosyjskie), zbiory numizmatyczne i rzemiosła artystycznego.

Polskie punkty gastronomiczne na trasie turystycznej

Ceprownia

ul. Krakowskie Przedmieście 7

Czarny Chleb, Czarna Kawa

ul. Krakowskie Przedmieście 5

Dawne Smaki

ul. Nowy Świat 49

Delicja Polska

ul. Krakowskie Przedmieście 45

Kameralna

 

ul. Foksal 11

Literatka

ul. Krakowskie Przedmieście 87/89

Marconi

 

ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

Meta

 

ul. Foksal 21

Pod Messalką

ul. Krakowskie Przedmieście 16/18

Villa Foksal

ul. Foksal 3/5

Wiking

 

ul. Nowy Świat 28