Apartament CALVI - Calvi - Korsyka - Francja

Calvi Rte de la Pinede, RESIDENCE LES EUCALIPTUS (Caltur)

Standard

30pow. 2ilość pokoi 4dla osób 2łózka jednoosobowe 1łóżka dwuosobowe

Cena za dzień od :(2-6 dni)

225PLN

 
  • 225PLN za dobę

Cena tygodniowa od :(7-27 dni)

1570PLN

 
  • 225PLN za dobę

Cena za 28 dni od :(28-90 dni)

6727PLN

 
  • 241PLN za dobę

Przytulne mieszkanie typu Studio z  dwiema rozkładanymi wersalkami w pokoju dziennym i małą oddzielną sypialnią sypialna z dwoma piętrowymi Łózkami. Kuchnia w przedpokoju, w pełni wyposażone w niezbędne sprzęty kuchenne. Łazienka z wanną, wc oddzielnie. Mieszkanie max dla 2 par i dwójki dzieci. Doskonałe na pobyty z dziećmi.  W otoczeniu budynku dużo zieleni, zadbany ogród,   Mieszkanie położone 60 m od przepięknej, piaszczystej plaży z której rozciąga sie widok na wysokie malownicze szczyty górskie jak również stare miasto CALVI z historyczną cytadelą w której to urodził się Krzysztof Kolumb. Po sąsiedzku dostępny odkryty basen, korty tenisowe, liczne restauracje na plaży. Do najbliższego supermarketu "Casino" 20 minut spacerem . W odległości 150 m wypożyczalnia sprzętu wodnego, jak również sprzętu do nurkowania. Wzdłuż plaży kursuje kolejka którą można dojechać do samego Centrum lub do pobliskich miejscowości , kolejka zatrzymuje się tuż przy wejściu na plażę i restauracji Le Belgodere  http://www.lebelgodere.com/ którą zresztą polecamy. Jeśli posiadają Państwo Samochód , polecamy całodniową wycieczkę do Porto przepiękną malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża , drogami wijącymi sie pośród lśniących czerwienią skał .

 

wyposażenie mieszkania 
Pokój dzienny - dwie wersalki 160x200, stół, krzesła, szafa na ubrania, komoda, tv, dvd, tv-sat Przedpokój/Kuchnia- lodówka, kuchenka gazowa, piekarnik, szafki kuchenne , kpl naczyń i sztućców

Łazinka - wanna, umywalka.

Oddzielnie wc.

Loggia- stół i krzesła ogrodowe

oraz - leżaki plażowe

 

Na zewnątrz budynku
ogród, miejsce parkingowe , basen w sąsiednich obiektach, korty tenisowe, stół do tenisa stołowego , wypożyczalnia sprzetu wodnego,

 

Możliwości uprawiania sportu w okolicy:
wędrówki górskie, jazda na rowerze, górska jazda rowerowa, jazda konna, pływanie, żeglarstwo, surfing, nurkowanie, tenis, siatkówka, turystyka piesza, narty wodne,

 

 Dojazd

 

Z polski samochodem najlepiej dojechać do Włoch do Liworno skąd kursuja promy do Basti Z Basti do Calwi jest okolo 80 km trasą szybkiego ruchu.

Promy :

www.corsica-ferries.co.uk 

www.moby.it

 

 

 

W Calvi jest też lotnisko (około 6km od mieszkania) . Z Warszawy do Calvi mozna dolecieć przeż Paryż lub Nice . Loty można wyszukac poprzez serwis SKYSCANNER 

 

 

 

 

Calvi , Haute-Corse , Korsyka , Francja
Wakacje i urlop na Korsyce - Wynajem Apartamentów na Korsyce

Zapraszamy na Korsykę !! Wiecznie zielone, karłowate lasy i wysokie góry, piaszczyste plaże i lazurowa woda. Oto Korsyka. Nigdzie w calym obszarze srodziemnomorskim nie ma tak pieknych plaz rozlozonych w polkolistych zatokach, pelnych bialego piasku i przezroczystej wody, nigdzie tez nie ma takich nadmorskich pejzarzy jak sa te, ktore rozciagaja sie na zachodnim wybrzezu. Turystow przyciaga tutaj lagodny nawet w zimie klimat oraz jedne z najbardziej urozmaiconych krajobrazow Europy. Wyspa Piękna (L'Ile de Beaute), jak zwą ją Francuzi w pełni zasługuje na to określenie. Korsyka to miniatura kontynentu europejskiego. Mówi się tu, że Bóg upuścił na środku Morza Śródziemnego kawałek Alp. Położona zaledwie 83 km od wybrzeża włoskiego i "aż" 180 km od brzegu Francji. Korsyka jest wyspą pokrytą górami. Najwyższy szczyt Korsyki to Cinto 2710 m n.p.m. Setki kilometrów tonących w słońcu plaż sąsiadują z pasmami góskimi o szczytach pokrytych śniegiem do miesiąca lipca. Miasto turystyczne z bogatą ofertą dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu, jazdy konnej, nurkowania i wycieczek rowerowych. Podziwiać stąd można zarówno mieniące się w słońcu wody zatoki Calvi jak i szczyt Monte Cinto (2706m) oraz ponad 20 kilometrowy masyw górski pokryty śniegiem do początków lipca. Wielokilometrowa piaszczysta plaża i osłonięta od morza zatoka są znakomitym miejscem do kąpieli nie tylko dla dzieci. Miasto oferuje również bogatą w sezonie ofertę kulturalna : festiwal jazzowy , festiwal win, koncerty muzyki polifonicznej, a na zakończenie sezonu, dla żeglarzy ,festiwal wiatrów, na który przypływają żaglowce z całego świata. Na granitowym cyplu znajduje się Cytadela otoczona masywnymi fortyfikacjami genueńskimi. Nad brama prowadząca do cytadeli wykuto w 1562 r. inskrypcje : Civitas Calvi semper Fidelis , zapewniająca o lojalności wobec Genui. Znajdujący się na Cytadeli Pałac Gubernatorów wzniesiony w XIII w, rozbudowany w XVI w służy obecnie za koszary Żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Na cytadeli znajduje się również dom , w którym według miejscowych przekazów urodził się Krzysztof Kolumb co upamiętnia wmurowana tablica. Dedykowany jest mu również wykuty ze skały, zewnętrznej części muru Cytadeli , dziób statku z jego popiersiem.

 

 

Apartamenty Wakacyjne - Wynajem - Korsyka - Calvi  -Corse - Corsica

 

Korsyka (korsykański: Corsica, franc.: Corse)  wyrasta z Morza Śródziemnego górami nieco wyższymi niż Tatry. Od wybrzeża Włoch dzieli ją 90 km, Francji - 170, Sardynia leży 12 km na południe. Wyspa ma 183 km długości i 85 szerokości.

Człowiek zamieszkał tu dawno. Najstarsze odnalezione szczątki ludzkie, szkielet kobiety, liczą 8500 lat .Zagadkę stanowią tajemnicze megality postawione nie wiadomo przez kogo. Dopływali tu Fenicjanie i Etruskowie, osiedlali się Rzymianie i Grecy, podbijali te ziemie Goci i Wandalowie, panowali na nich Pizeńczycy i Genueńczycy, walczyli o nie Francuzi i Brytyjczycy (admirał Horatio Nelson, późniejszy pogromca floty Napoleona, właśnie u brzegów Korsyki stracił w bitwie oko). W ramiona Francji pchnął trwale Korsykę dopiero syn tej ziemi, Napoleon Bonaparte. Na nic zdało się powstanie. Przyszły cesarz Francji pozostał konsekwentny. Z tego powodu nie jest na wyspie postacią popularną, choć jego legenda świetnie się sprzedaje – sklepy wypełniają gadżety z wizerunkiem imperatora, rodzinny dom w Ajaccio, zamieniony w muzeum, odwiedzają tłumy

 

Administracja

Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny, zamieszkuje ją 265 tysięcy mieszkańców.

W 1975 roku wyspę podzielono na dwa departamenty: Corse-du-Sud (2A) i Haute-Corse (2B). Wcześniej Korsyka tworzyła jeden departament o numerze 20. Powstałe departamenty są raczej wyrazem ambicji dwóch największych miast Korsyki - Bastii i Ajaccio - niż rozsądnej polityki regionalnej, bowiem oba te departamenty mają niewielki potencjał ludnościowy i ekonomiczny.

 

Geografia

Powierzchnia wyspy wynosi 8680 km² .Tysiąc kilometrów plaż i malowniczych urwisk. Wnętrze wyspy jest bardzo górzyste. Najwyższy szczyt Monte Cinto sięga 2710 m n.p.m.. Korsyka jest bardzo słabo zaludniona. Na 1 km² przypada zaledwie 30 mieszkanców. Największe miasta na wyspie to: Ajaccio (47,9 tys. mieszk.) i Bastia (41,2).

 

Historia

Korsyka była zamieszkiwana już w 3 tysiącleciu p.n.e. przez ludność pasterską, pochodzenia iberyjskiego lub celto-liguryjskiego, W starożytności znana pod nazwą Kyrnos. Najpierw pod wpływem Greków później Etrusków, Kartagińczyków w końcu Rzymian, którzy podbili ją 163 p.n.e. W XI w. przeszła pod zwierzchnictwo papieża, ten przekazał ją we władanie arcybiskupa Pizy. Od XII w. pod rządami Genui. W 1553 zajęta przez Francję; od tej pory do 1768 ciągła walka pomiędzy Francuzami a Genueńczykami o wpływy na wyspie. W wyniku postanowień wersalskich (1768) przeszła pod panowanie francuskie.

Położenie Korsyki sprawiało, że była ona zawsze ważną bazą operacji militarnych. Stąd też toczone przez wieki walki między Włochami a Francją o jej zajęcie. Możliwość zjednoczenia z Sardynią była postrzegana jako niebezpieczna ewentualność, zwłaszcza przez Wielką Brytanią, ponieważ dałoby to takiemu państwu silną pozycję na Morzu Śródziemnym. Wyspa stała się ostatecznie częścią Francji w 1768, kiedy to Genua oddała ją w zamian za długi. O strategicznym niegdyś położeniu Korsyki przypominają jeszcze opuszczone wieże obserwacyjne – dziś najlepsze miejsca widokowe dla turystów .

Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice stanowili pomniejszą lokalną arystokrację. W tym czasie była ona pod francuską kontrolą i korsykańscy szlachcice mogli uzyskać francuskie tytuły szlacheckie. Tak też zrobili rodzice Napoleona, którego to też posłano do francuskich szkół.

Inną ważną postacią na wyspie jest Pasquale Paoli (1725-1807) - korsykański generał i patriota, który walczył o niepodległość Korsyki, najpierw przeciwko Genui, a potem Francji.

Korsykanie są ludem wyspiarskim, wiele razy próbowano ich podbić, ale nigdy się to nie udało. Do 1755 r. Korsyka przeżyła co najmniej 20 inwazji. Potem przez 14 lat była krajem niepodległym. W 1769 roku niezależność Korsyki przerwała inwazja francuska. Od tego czasu znajduje się pod jurysdykcją francuską. Od trzydziestu lat trwają na wyspie starania, by Korsykanie  zostali uznani za naród, by uznano ich język.

Od 1973 na Korsyce zaczęły nasilać się wystąpienia domagające się autonomii wyspy, w wyniku których w 1982 nadano jej większe prawa do samostanowienia, a ich zakres poszerzono w 2000. Zmiany te nie złagodziły jednak napiętej sytuacji gdyż główne ugrupowania nacjonalistyczne domagają się całkowitej niezależności wyspy. Dużą rolę odgrywa terrorystyczny Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki – przyznający się do wielu zamachów bombowych.

Na wyspie używa się dwóch języków: francuskiego oraz korsykańskiego - dialektu włoskiego. O stosunku do pierwszego świadczą zamalowane sprayem nazwy na dwujęzycznych drogowskazach. Czasem napisy są podziurawione od kul jak sito. Jedno zdanie dość często pojawia się na murach nawet w wersji francuskiej: "Niech żyje wolna Korsyka!".

Gdyby nie Napoleon Korsyka nie miałaby zapewne drugiej we Francji, po Luwrze, co do wielkości kolekcji malarstwa włoskiego. Zgromadził ją i podarował miastu Ajaccio wuj Napoleona, Joseph Fesch, towarzysz szlaku bojowego swego siostrzeńca, z czasem kardynał wysłany przez imperatora do Rzymu jako ambasador. W pałacu galerii wiszą obrazy Rafaela, Veronese'a, Boticellego, Belliniego, Tycjana. Spotykamy tu ciekawy autoportret Baciarellego - malarza nadwornego ostatniego polskiego króla. Z galerią sąsiaduje kaplica Cesarska, w której do dziś chowani są dziedzicznie utytułowani członkowie rodziny Napoleona, który królestwa i księstwa rozdawał rodzeństwu hojną ręką.

Legenda napoleońska, silna przez stulecia (spośród naszych trzech wieszczów, poetów romantyzmu, dwóch nosiło imię Napoleon - Adam Mickiewicz przybrał je na bierzmowaniu, Zygmuntowi Krasińskiemu, którego ojcem chrzestnym był sam cesarz Bonaparte, rodzice dali je na chrzcie jako pierwsze), dziś wyraźnie blednie.

 

Turystyka

Tę atrakcyjną dla turystów wyspę reklamuje się jako "antyriwierę". Dawna bieda stała się dobrodziejstwem - trzecia część krainy jest parkiem narodowym. Brak przemysłu sprawił, że wody słyną z przejrzystości. Zmęczona cywilizacją Europa dojrzała do zachwytu nad surowym, dzikim pięknem Korsyki.

Trudna historia też procentuje na wspak. Przyciąga miejsce urodzenia Napoleona Bonaparte - zdrajcy, którego pomniki tubylcy wrzucali do morza. Być może tu przyszedł na świat Krzysztof Kolumb, obywatel Genui -przecież Genua bezwzględnie panowała nad Korsyką sześć stuleci. Arabowie przez kilka wieków atakowali wyspę i uprowadzali niewolników - dziś, kiedy jest częścią Francji, powiewa nad nią flaga z głową Maura.

Korsyka przyciąga przede wszystkim przyrodą. Niemal tysiąckilometrowa linia brzegowa przebiega zarówno przez piaszczyste plaże, jak i malownicze, porośnięte kwitnącymi na żółto krzakami maquis, urwiska białych klifów, ciemnych granitów, fantazyjnie wyrzeźbionych przez wiatr i słoną mgłę czerwonych skał (na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO). Woda morska ma wszystkie odcienie niebieskości – od błękitu po granat - jest czysta, a jej przejrzystość w sierpniu sięga do 40 metrów. Nie dziwi zatem, że Korsyka stała się jednym z głównych centrów nurkowania na Morzu Śródziemnym. W niektórych miejscach po zachodniej stronie wyspy brzeg urywa się 800-metrową głębią. Na ogół jednak liczne zatoczki i laguny tworzą skaliste podwodne tarasy i progi, a piaszczyste wybrzeże wschodnie opada do morza łagodnie. Około 30 centrów nurkowania oferuje kursy na wszystkich poziomach, sprzęt dla każdego, rejsy statkiem z codziennym nurkowaniem, naukę dla dzieci od 8. roku życia. Skały świata podwodnego porośnięte są słynącym z głębokich barw koralowcem, gąbkami, anemonami. Groty i jaskinie czekają na zaawansowanych nurków. Do wraków statków leżących na głębokości od 5 m mogą docierać nawet początkujący. Park Naturalny Scondola na zachodnim wybrzeżu figuruje na liście UNESCO ze względu na bogactwo życia podwodnego. Z tego samego powodu między Korsyką a Sardynią utworzono międzynarodowy rezerwat morski. Wiatry czynią zaś wybrzeże wyspy polem zabaw dla sportów żaglowych.

Nie przypadkiem Legia Cudzoziemska, wycofująca się na początku lat 60. z Algierii, wybrała sobie Korsykę za siedzibę. Wnętrze wyspy to trudno dostępne góry z 43 jeziorami, rwące rzeki, przepaściste drogi. Na najwyższym szczycie Monte Cinto (2706 m) cały rok leży śnieg. Przez góry, porośnięte lawendą, krzakami macquis, wiecznie zielonym dębem, kasztanowcem i sosną, wiedzie główny szlak turystyczny GR20. Blisko 200-kilometrową trasę dzielą na 5-8-godzinne odcinki marszu miejsca noclegów - zgrzebne schroniska oferujące także znajdujące się wokół pola biwakowe. Nie należy się dziwić, gdy w lesie natkniemy się na stado świń. Tutejszy inwentarz biega swobodnie po górach i pasie się gdzie chce. Za to pieczyste pachnie od razu ziołami.

Specjalnym miejscem jest średniowieczne Corte, stolica wolnej Korsyki przez zaledwie 14 lat w połowie XVIII wieku. Nie darmo ówczesnego przywódcę, generała Pascala Paoliego, nazwano Ojcem Narodu. Jedną z jego pierwszych decyzji było założenie uniwersytetu w Corte. Zamknięty przez Francuzów w 1769 r., został po usilnych staraniach ponownie otwarty 20 lat temu! Dziś przylepione do góry miasteczko liczy prawie tylu mieszkańców co studentów.

Pascal Paoli umieścił na fladze wolnej Korsyki głowę Maura. Jedna z wersji tak oto tłumaczy dziwny emblemat. Rycerstwo średniowiecznej Europy podczas wypraw krzyżowych miało prawo dołączyć głowę Saracena do własnego herbu jako symbol męstwa i zwycięstw odniesionych w bitwach z niewiernymi. Arabscy piraci zaś byli odwiecznymi wrogami mieszkańców Korsyki. Profil Maura na fladze Korsyki miał świadczyć o odwadze jej mieszkańców i determinacji w pokonywaniu wrogów. Coś w tym jest. Uniwersytet w Corte zdołał wyprzeć z cytadeli warownej na szczycie góry nawet stacjonującą tam Legię Cudzoziemską.

 

Dojazd na Korsykę

Samolotem:
Na Korsyce sa 4 miedzynarodowe lotniska:

Bastia - Poretta Airport (BIA)
Calvi - Calvi Airport (CLY)
na polnocy, oraz:

Ajaccio - Campo Dell Oro Airport (AJA)
Figari - Figari Airport (FSC)
na poludniu.

Air France oraz regionalne linie lotnicze CCM (Compagnie Corse Méditerranée) , oferuja regularne polaczenia z Francja przez caly rok.
Bezposrdenie loty na Korsyke, glownie w sezonie, oferuja rowniez inne europejskie linie lotnicze, m.in. Germanwings, Germania, Lufthansa czy EasyJet ( z Niemiec) oraz Air Italia (z Wloch), Luxair (z Luksemburga) a takze inne.

Samochodem:
Najkrotsza droga dla osob wybierajacych sie z Polski na Korsyke wiedzie przez Czechy, Austrie i Wlochy do Livorno a stamtad promem do Bastii na Korsyce. Przykladowa trasa z Warszawy:
WARSZAWA (PL) - Tomaszow Maz - Czestochowa - Cieszyn - Nowy Jicin (CZ) - Brno (CZ) - Breclav (CZ) - Mistelbach (A) - Wieden (A) - Graz (A) - Klagenfurt (A) - Villach (A) - Tarvisio (I) - Udine (I) - Wenecja (I) - Padua/Padwa (I) - Ferrara (I) - Bologna/Bolonia (I) - Prato/Florencja (I) - Lucca (I) - Pisa (I) - LIVORNO (I)

Promem:
Promy na Korsyke kursuja codziennie, a ceny biletow zaleza od pory roku. W sezonie ceny biletow sa oczywiscie duzo wyzsze niz poza sezonem.
Polaczenia promowe na Korsyke obslugiwame sa przez nastepujace firmy:   SNCM, Moby Lines, Corsica Ferries, Corsica Marittima oraz Navarma Lines.
Promy na Korsyke odplywaja z Marsyli (FR), Nicei (FR), Toulon (FR) a takze z Savony (IT), Livorno (IT), La Spezia (IT), Piombino i Porto San Stefano (IT)
Przystanie promowe na Korsyce to Bastia, Calvi i Ile Rousse na polnocy, oraz Ajaccio, Porto-Vecchio, Propriano i Bonifacio na poludniu wyspy. Na wszystkie promy mozna wjechac samochodem.
Czas przeprawy promowej to 6 do 12 godzin w zaleznosci skad i dokad plyniemy. Z Marsylii i Nicei do Bastii kursuja tzw. szybkie promy (NGV) i czas przeprawy takim promem wynosi niewele ponad 3 godziny.

 

WIĘCEJ INFORMACJ :

Zwiedzanie

Porady i informacje


Pokaż Apartament " Les Eucalyptus" Calvi na większej mapie">

Rezerwacja na zapytanie